Nowa wersja: Planer do drewna zrób to sam!
Planer do drewna v-slot

Planer do drewna V-SLOT - Nowa wersja v.1.11

Tym razem chcemy zaprezentować Wam nową wersję planera. 
Jest to poprawiona wersja poprzednika , która po zastosowaniu nowych komponentów zyskała jeszcze bardziej na sztywności konstrukcji. 

Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was film wideo, gdzie krok po kroku dowiecie się jak złożyć samodzielnie takie urządzenie. 
Planer jest w całości wykonany z profili aluminiowych V-SLOT oraz akcesoriów dostępnych w naszym sklepie dzięki czemu konstrukcja jest stabilna, prosta w budowie i bez problemu dopasujecie ją do swoich potrzeb. 

W dalszej części tego artykułu znajdziecie listę części oraz opisy poszczególnych elementów/sekcji budowy. 

 

UWAGA!
Oprócz niżej wyszczególnionych elementów będzie Wam potrzebny zestaw kluczy imbusowych oraz płaski klucz 8. 

 

KROK 1 : Wprowadzenie


Dzięki zastosowaniu systemu profili aluminiowych , jednostka może być modyfikowana a jej rozmiar dopasujecie do swoich potrzeb.
Cała konstrukcja przy zachowaniu rozsądnego wymiaru jest lekka a dodatkowo jej złożenie i rozłożenie zajmuje mniej niż 3 minuty !
Konstrukcja  może być dzięki temu przewożona z warsztatu na miejsce budowy!
Chociaż możliwe jest zastosowanie profili aluminiowych V-SLOT o długości 3 metrów, sugerujemy konfigurację gdzie oś X po której porusza się wózek z wrzecionem ma długość maksymalną 2000mm.
Wymiar ok. 1500 mm jest optymalnym rozwiązaniem ponieważ taka konfiguracja umożliwia łatwy transport, jest poręczna przy pracy ( ruch osi powyżej 1500mm przy prowadzeniu rękoma może być niemożliwy lub utrudniony ).
Oś Y, która jest również podstawą urządzenia , powinna być ustawiona na stabilnej, prostej konstrukcji (może to być betonowa posadzka, stół) .
Dzięki temu oś ta jest bardzo sztywna gdyż profil jest popierany przez podłoże , które jeśli jest stabilne uniemożliwi jakiekolwiek ugięcie profilu. 

Na końcu niniejszego wpisu znajdziecie również film instruktażowy 

 

Krok 2: Zestawienie komponentów „Wózek wrzeciona”

wozek pod wrzeciono

Wewnętrzny wymiar wózka to ok. 290x300m. W większości przypadków jest to wystarczający wymiar do instalacji wrzeciona.
Elementy jakich potrzebujecie do budowy wózka to :

 

Krok 3: BOM osi X i opis ogólny:

Do budowy osi X potrzebne Wam będą 2 profile aluminiowe V-SLOT 2080.
Długość profili jak już wyżej pisaliśmy optymalnie wynosi 1500-2000mm (co nie oznacza, że nie możesz wykonać budowy z krótszych lub dłuższych profili). Potrzebne będą również
 2 szt. Profili V-SLOT 2040 o długości 350 mm do łączenia profili długich 2080. Dodatkowo akcesoria montażowe (pełna lista poniżej).
Aby przesunąć oś X wzdłuż osi Y, potrzebujesz 2080 profili V-SLOT (jest to dalej w opisie) i 4 małe wózki Gantry Plates Opcja 20mm, które należy instalować na końcach profili V-SLOT 2080, które tworzą X oś.

planer os X

BOM osi X:

- Profil aluminiowy V-SLOT 2080, 2 szt., Długość wybierz samodzielnie.
https: //www.v-slot.pl/Profile-aluminiowe-openbuild ...

- Profil aluminiowy V-SLOT 2040, 2 szt., 350mm,
https: //www.v-slot.pl/pl/p/Profil-aluminiowy-konst ...

- Narożnik 90 stopni, 4 szt
https: //www.v-slot.pl/pl/p/Naroznik-90-stopni-Natu ...

- Wpust rowkowy T-NUT M5, 1 opakowanie
https: //www.v-slot.pl/pl/p/T-Nut-Openbuilds-M5-25 -...

- Śruba imbusowa z niskim łbem M5x8mm, 1 opakowanie
https: //www.v-slot.pl/pl/p/Sruby-M5-8-mm-z-plaskim ...

- Wózek Gantry Plate 20mm (kpl. wózek), 4 szt
https: //www.v-slot.pl/pl/p/Wozek-V-SLOT-Gantry-Set ...

 

Krok 4: Oś Y: BOM i informacje techniczne

Podstawa wykonana jest z 2 aluminiowych profili V-SLOT, które pozwalają maszynie poruszać się w osi Y.

Rodzaj tych profili wpływa na maksymalną grubość obrabianego materiału. Sugerujemy użycie profili V-SLOT 2080, które pozwolą na pracę z materiałem o grubości 70mm.

Przetestowaliśmy profile o długości do 3 metrów i nie ma ugięcia, gdy są umieszczone na stabilnej, twardej podstawie.

Profile te warto przykręcić do podłoża narożnikami L.

 

BOM dla osi Y:

- 2 szt., V-SLOT 2080 (lub 2060 lub 2040), Wybierz długość w zależności od potrzeb.

https: //www.v-slot.pl/Profile-aluminiowe-openbuild ...

- min. 4 szt. Uchwyt L
https: //www.v-slot.pl/pl/p/Naroznik-typ-L-pojedync ...

- Wpust młoteczkowy T-NUT M5 i śruba imbusowa z niskim łbem M5x8mm: Powinny pozostawać z elementów konstrukcji wózka i osi X.

 

Krok 5: Montaż wrzeciona na wózku i hamulcach.

Montaż wrzeciona na wózku:

W przypadku konstruowania wózka pod wrzeciono zgodnie z instrukcją należy samodzielnie przygotować stół / blat do montażu wrzeciona.

Wymiary to około 338 x 300 mm. Aby zainstalować podstawę, możesz potrzebować NAKRĘTKI T-NUT M5 i LOW śruby M5 x 10/12/15 mm profile (w zależności od grubości płyty)

Podstawa routera może być wykonana z aluminium lub płyty MDF. (tutaj musisz sam wykonać projekt)


Hamulce dla osi X i Y.

Do blokowania osi służy „Dźwignia dociskowa” (Link wkrótce).

Montaż takiego elementu jest prosty dzięki temu, że cała konstrukcja wykonana jest z aluminiowych profili konstrukcyjnych V-SLOT.

Tutaj możesz również potrzebować:

- T-NUT Drop In M5, 1 opakowanie, https: //www.v-slot.pl/pl/p/T-Nut-Wpust-rowkowy-do -...

- Śruba imbusowa z niskim łbem M5 x 6mm, https: //www.v-slot.pl/pl/p/Sruby-M5-6-mm-z-plaskim ...

 

FILM INSTRUKTAŻOWY WIDEO: 

 

KUP KOMPONENTY LUB GOTOWY ZESTAW

Jeśli podoba Ci się nasz pomysł i chciałbyś zbudować taki planer możesz to zrobić na dwa sposoby. Jednym z nich jest zakup komponentów zgodnie z listą / linkami, które znajdziesz przy każdym kroku. 
Alternatywnie możesz nabyć gotowe zestaw do samodzielnego złożenia lub złożone przez naszą firmę przechodząc do sklepu V-SLOT Polska klikając w link: https://www.v-slot.pl/pl/c/Planery-i-inne/275

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl